Pinnase ettevalmistus terrassi ehitamiseks

Terrassi aluspinnast saab valmistada ette kahte moodi.

  1. Kaevata välja terrassi alla jääv muld, ning täita kaevatud ala tihendatud liivaga, kruusa või killustikuga. Täidetud pinnas katta geotekstiiliga. Sellise aluspinna puhul saab kasutada odavamat plokkidest vundamendi lahendust.
  2. Teine levinud lahendus on kasvupind katta geotekstiiliga ilma aluspinda välja kaevamata. Antud juhul tuleb vundamendiks kasutada post või kruvi vundamenti, mis ulatub allapoole külmumispiiri.

Muld on soovitav välja kaevata tingituna mulla veemahtuvusest, mis omakorda külmudes tekitab maapinna külmakerke. Külmumine ei toimu ühtlaselt, mistõttu maapinnale toetuvad rajatised kerkivad ebaühtlaselt. Sellest tingituna väänduvad rajatiste konstruktsioonid. Pinnase väljakaevamine on enamasti kasutusel uusehitiste puhul, kus kaevetöid teostatakse koos maja vundamendi kaevetöödega.

Postvundamenti külmakerge enamasti ei ohusta. Vormi valatud posti puhul tuleb posti ümbrus täita liivaga, selliselt väldid mulla nakkumist posti külge, vastasel juhul võib külm siiski posti maa seest välja tõsta. Antud lahendus on väga levinud aedades, kus on juba olemas haljastus, ning rasketehnika ligipääs oleks raskendatud. Heaks alternatiiviks postvundamendile on kruvivundament, mille puhul tuleb samuti jälgida, et kandev osa oleks allpool külmumispiiri.

Olenemata, millist eelpool mainitud lahendust kasutada tuleb aluspinnas katta geotekstiiliga vältimaks taimestiku tekkimist terrassi alla. Taimestik takistaks õhuliikuvust, ning vähendaks maapinna ja kandekonstruktsiooni vahet. Kindlasti ei tohi antud ülesandeks kasutada kilet, mis ei lase sellele kogunenud veel vajuda pinnasesse.

Loe lisaks erinevatest terrassi vundamentidest siit »

terrassipoisid logo