Terrassi ehitamise hind

Terrassi ehitamise hind võib üsna palju erineda. Kõik sõltub valitud materjalist ja võimalikust lahendusest.

Pinnas
Soodsaim variant on kasvupinnas katta geotekstiiliga ning kasutada vundamenditüüpi, mille toetuspind oleks allpool külmumispiiri.

Alternatiiviks on kasvupinnase eemaldamine, ning teha tagasitäide külmakerkekindla täitematerjaliga. Sellisel juhul saab kasutada soodsamat vundamendilahendust ja madalamat terrassikarkassi.

Vundament
Vundamendi valikus mängib suurt rolli aluspind ja terrassi kõrgus maapinnast. Terrassi vundamenti võib rajada: plokkidele, betoonpostidele, kruvivaiadele, ning samuti on kasutusel lint ja plaatvundament. Olenevalt lahendusest sõltub ka loomulikult vundamendi hind.

Plokkidest terrassi vundament on üks soodsamaid lahendusi. Plokkidest vundament eeldab, et aluspind on piisavalt tugev ja stabiilne. Sellist vundamendi lahendust võib kasutada, kui on tegu külmakerke kindla aluspinnasega, või kui külmakerked ei põhjusta probleeme.

Hinnaklassis järgmiseks on betoonpostidest rajatav vundament. Betoonpostist vundamendi hinda kujundab posti läbimõõt ja posti sügavus. Kuna betoonpostidest terrassi vundament rajatakse selliselt, et post ulatuks allapoole maapinna külmumis piiri ei ole sellise lahenduse puhul kasvupinnase eemaldamine kohustuslik.

Terrassi paigaldus kruvivaiadele. Kruvivaiade eeliseks on töö kiirus, kruvivaiadele ei pea ette puurima auke, ega ootama betooni kuivamist. Samuti ei eelda selline lahendus kasvupinnase eemaldamist. Kui kasvupinnast ei ole eemaldatud peab kruvi keermeosa asetsema allpool külmumispiiri.

Terrassiga plaatvundamendil on üldjuhul tegu rõdu või katusega, mis on enamasti kaetud hüdroisolatsiooniga. Sellisel juhul on soovitav kasutada PVC reguleeritavaid plastikjalgasi. PVC jalgade eelis on suur toetuspind, mis ei kahjusta hüdroisolatsiooni, ning jalgade reguleerimisvahemik, mis muudav paigaldamise kiireks ja mugavaks. Samuti mainiks ära materjali kestvuse niisketes oludes.

Terrassi karkass
Terrassi karkass ehitatakse põhiliselt 3 tüübis: risti prussidest kahekihiline terrassi karkass, risti põõnadega ühekihiline karkass (muutub laudise suund, laudis toetub põõnadele), Paralleel prussidest ühekihiline terrassi karkass (paralleelsed prussid, toetuvad vundamendile) ja loomulikult esineb lisaks ka kombineeritud võimalusi.

Karkassilahendustest kõige soodsam on kahekihiline prussidest karkass, kus puidu kogus on küll suurem, kuid vajab vähem toetuspunkte vundamendile ning vähem kinnitusvahendeid nagu montaažinurgad ja prusskingad. Selline karkassi ehitamine on ka üks kiiremaid lahendusi. Antud lahenduse miinuseks on karkassi kõrgus, mille tulemuseks on maapinnast kõrge terrass.

Ühekihiline karkass tuleb ette võtta juhul, kui soovitud terrassitasapind on suhteliselt maadligi. Mida madalam on soovitud tulemus seda ristlõikelt väiksemat materjali tuleb kasutada. Õhem materjal aga eeldab oluliselt tihedamat vundamenti. Väga madalate lahenduste puhul oleks mõistlik kasvupinnas alt eemaldada. Kasvupinnas seob niiskust ja vähendab karkassi eluiga, kui tuuldumiseks ei ole piisavalt ruumi jäetud.

Kombineeritud karkass on vajalik, kui laudist paigaldataks mitme suunaliselt või mustriliselt. Selline lahendus on väga töömahukas ja materjalirohke.

Terrassi laua valik
Kuna terrassi laudis on kogu terrassi ehitamise juures väljapaistvaim osa siis sõltub laudise valik kombineeritult hinnast ja soovitud väljanägemisest. Sammuti annab väljanägemisele palju juurde laua kinnituslahendus. Soodsaim kinnituslahendus on laua pealt kruvimine, millest mõnevõrra kallim on klambritega kinnitus ja küljelt kruvimine.

Laudisest on soodsaim lahendus süvaimmutatud terrassilaud, mis tuleb kinnitada ilmastikukindlate terrassikruvidega. Immutatud terrassilaud aga vajab regulaarset hooldamist ja kaitsmist ilmastikuolude eest.

Hooldusvabam lahendus on kasutada siberi lehist, mis ajapikku tõmbub hallikaks. Naturaalne siberi lehis ei vaja regulaarset hooldust terrassiõliga. Kuid kui juba kord oled hakanud lehist õlitama, siis pead seda tegema regulaarselt. Lehise puhul on kohustuslikud happekindlad roostevabad terrassikruvid.

Kui aga soovid terrassile luksuslikku välimust ja naturaalsust, siis üheks võimalikuks valikuks termotöödeldud terrassilaud. Termotöödeldud terrassilaud saadakse termilise töötlemise käigus kemikaalivabalt. Termotöödeldud laua suur eelis seisneb tema stabiilsuses, nimelt laua ristlõige ei muutu oluliselt sõltuvalt niiskusest, samuti laud ei kooldu ega kõmmerdu. Laud kinnitatakse kas klambritega, või roostevaba terrassikruviga.

Kelle kindel soov ei ole et terrass oleks tehtud naturaalsest puidust siis üheks alternatiiviks on composite terrassilaud. Antud laua üheks miinuseks on tema kuumenemine päikese käes, eeliseks aga vähene hooldusvajadus.

terrassipoisid logo